Friday, April 2, 2010

Daily Fruit + Play

Yesterday I ate:

9:00 . . . 12 small honey tangerines
12:00 . . .1 large cantaloupe
2:00 . . . a few medjool dates
4:00 . . . 4 bananas + 4 dates
6:00 . . . 10 small honey tangerines + a few campari tomatoes
7:00 . . . 8 small honey tangerines + a few dates

Play: walking/running ~ 4 miles, dance, stretching

Some people think that living on fruit is too expensive. Not true! I am sure that I am spending way less money on food and associated items than I used to. No money for bottled water, supplements, Starbucks, restaurants, spices, pots and pans, silly kitchen gadgets and appliances, medications, doctor visits, etc. The other day a woman in front of me had a basket of supplements that cost over $300. Little plastic capsules inside little plastic bottles. And I had lots of REAL FOOD for <$25. I could hardly carry it all! Some people spend thousands a month on medications. I know people who think nothing of spending $100. to eat out one meal, and man, that is some expensive poison! And how many thousands for an emergency gall bladder surgery? It's crazy how much peeps are spending on their unhealthy lifestyle. And all for the ultimate result of feeling TERRIBLE.

This bag of so-called overripe bananas was super cheap . . . I got 9 bananas for $1.25. Actually, they were perfectly ripe and I ate 3 of them right away outside the store. Bananas are not my favorite fruit, but there are times when they really hit the spot with their sweet creaminess! For me, 9 bananas is more than one meal and probably about 2-3 snacks. Some people say that bananas are the rice and potatoes of a fruit diet and I can agree with that. Except that bananas taste a LOT better and don't require cooking or condiments to be tolerated. They're perfect just as they are.

I love what it says on the handle: The Original Fast Food. That's the truth! : )

And in the summer, I can find gigantic watermelons for $3 or $4 at the Farmer's Market. A 30-lb. watermelon is a lot of food, folks! Angel food.

And lately, I have found large cantaloupes at 2 for $5.

Of course, when it comes to talking about how much fruit costs, I cannot help but ponder how all other creatures in Nature eat for free. I dream of a paradise world where all beings are vegan, and all food is abundant in Nature, freely given, plenty for all to share. ♥


  1. Jules, I still love your blog. It's amazing how seeing the photos of fruit and hearing your descriptions of it inspire my desire for it. I was thinking about the stresses of having to buy food, tho. For me, even more than the cost, is deciding how much to buy and making sure I have enough and not way too much. In nature, I would just pick as much as I wanted and stop when I was full. But since most things here have to ripen, I am constantly assessing and deciding and shopping. How do you deal with that?

  2. Thank you so much, Shannon! xo ♥

    Hi, Laurie. . . Thank you for your kind words! That is exactly my intention. . . to help people fall in love with fruit. ♥ I deal with obtaining fruit the same way as you! Since we are not living out of boxes and bags and cans, it takes some thought, planning, and awareness. Obviously, we have to shop frequently. I am always on the lookout for the best fruit. It is much easier for me in the summer since there is an outdoor fruit stand right near my house. I can stop every day if I want. But I hear ya! It is not a perfect system (what is?) but we all just do the best we can. I think it becomes more intuitive after a while. Thank you for writing and hang in there. May all your fruity dreams come true. :)

  3. I love the comment about the original fast food, haha! :-) I remember saying this a while ago, that I was the only true fast foodist. I don't even have to drive to McDonalds, I take the next fruit and eat it right away (and still feel great afterwards).

    Your blog is so lovely. Please keep on inspiring me! :-)


  4. Thank you, sweet Lissa! I agree with you. . . it's so easy. Right?! And hey, we are all inspiring each other. ♥